Scam

Kontrowersyjne tematy, o których jednak trzeba rozmawiać. Masz jakiś problem? Coś ciebie gryzie? Napisz...

Scam

Nieprzeczytany postautor: alak » 2013-04-27, 23:35

Scam (ang. Confidence trick) – oszustwo polegające na wzbudzeniu u kogoś zaufania, a następnie wykorzystanie tego zaufania do wyłudzenia pieniędzy lub innych składników majątku. Osoba wzbudzająca fałszywe zaufanie zwykle działa na jedną z ludzkich cech charakteru, zarówno negatywnych, jak i pozytywnych, takich jak: pycha i chciwość ale też empatia i altruizm.

Scam przybiera różne formy - począwszy od bezpośredniego wzbudzania zaufania poprzez kontakty osobiste, przez wysyłanie maili i tradycyjnych listów, po skomplikowane technicznie zabiegi z użyciem usług internetowych.
Współcześnie najczęstszą formą scamu jest masowa korespondencja w formie tradycyjnej lub elektronicznej – odmiana spamu.

Typowy mechanizm polega na proponowaniu ofierze udziału w ogromnych zyskach w zamian za rzekome pośrednictwo wymagające zainwestowania proporcjonalnie niewielkich własnych środków w różnego rodzaju koszty operacyjne. Opłaty ponoszone przez ofiarę są w rzeczywistości przechwytywane przez oszusta, który następnie znika, nie dokonując ostatecznie żadnej wpłaty na rzecz ofiary. Oszust wciela się zwykle w postać spadkobiercy, wcześniej oszukanego przedsiębiorcy, potomka ofiary zamachu stanu itp[1].

Tyle Wikipedia.
A czy Wy spotkaliscie sie ze scamem osbiscie? Ja tak :|
Awatar użytkownika
alak
wapniak
 
Posty: 3350
Rejestracja: 2008-04-16, 22:47
Lokalizacja: UK
Płeć: Kobieta

Re: Scam

Nieprzeczytany postautor: alak » 2013-04-29, 20:29

Widze, raczej brak zainteresowania, ale mimo to bede kontynuowac. Moze moje doswiadczenie komus przyda sie, moze kogos uchroni.
Rok temu nie wiedzialam co to scam. Dostalam na portalu randkowym maila. Z reguly nie odpisuje, bo mam nieaktywne konto, ale w tym mailu byl adres email. Tresc maila byla mila, wiec odpisalam. Szybko dostalam odpowiedz, rowniez bardzo mila i wzruszajaca opowiesc o samotnym mezczyznie z dzieckiem i piekne opisy i zdjecia bardzo sympatycznego pana i jego syna. Korespondencja rozwijala sie, ale w pewnym momencie cos mnie tknelo. W zwiazku, ze lubie szperac po internecie, postanowilam sie troche pobawic i wkleilam fragment jednego z maili do przegladarki i...pokazala mi sie litania lidentycznych tekstow, ktore doprowadzily mnie do stron, ktore ostrzegaja przed scamem. Wkleilam adres email tego pana (?) do wyszukiwarki i pokazaly mi sie inne portale randkowe na calym swiecie, gdzie ten osobnik grasuje. Co wiecej znalazlam te same zdjecia osob, ktore mi przyslal. Dowiedzialm sie, ze osoby ze zdjec sa Bogu ducha winne i ze ktos skradl im tozsamosc i naciaga naiwne panie, takie jak ja ~-( Oczywiscie natychmiast skonczylam ta znajomosc, ale od tamtego czasu jestem czujna. Tydzien temu dawna znajoma przyslala mi maila, a w nim link do strony, profesjonalnie wygladajacej jak strona z gazety, a tam artykuł o samotnej matce, ktora swietnie sobie radzi zarabiajac przez internet. Oczywiscie w tekscie informacja gdzie inni tez moga zarobic, a dalej na czym to polega i na koncu, ze wlasnie w moim regionie poszukuja chetnych i ze sa tylko dwa miejsca, ale trzeba zdecydowac sie do dnia nastepnego, wplacajac niewielka kwote. Swoim juz zwyczajem znowu zaczelam szukac po internecie i znowu informacja, ze to tez forma scamu. Powiadomilam znajoma, ale nie wiem, czy mnie posluchala, bo nie odpisala. Normalnie czlowiek nie dalby sie na cos takiego nabrac, ale jak ktos jest zdesperowany, pewnie tak.
Awatar użytkownika
alak
wapniak
 
Posty: 3350
Rejestracja: 2008-04-16, 22:47
Lokalizacja: UK
Płeć: Kobieta

Re: Scam

Nieprzeczytany postautor: Lidusia » 2013-04-29, 20:57

alak pisze: Normalnie czlowiek nie dalby sie na cos takiego nabrac, ale jak ktos jest zdesperowany, pewnie tak.


No tak. Trzeba być czujnym i ostrożnym. Choć naiwnych nie brakuje. Nie pozostaje nic, tylko myśleć racjonalnie.
Awatar użytkownika
Lidusia
wapniak
 
Posty: 9427
Rejestracja: 2007-10-17, 17:39
Lokalizacja: Bydgoszcz
Płeć: Kobieta

Re: Scam

Nieprzeczytany postautor: Leszek1758 » 2013-04-29, 21:21

hmmm...internet wymaga czujności i pewnej dozy braku zaufania ale bez przesady i jak napisałaś racjonalności
Leszek1758
wapniak
 
Posty: 66
Rejestracja: 2013-04-25, 11:10
Lokalizacja: Bydgoszcz
Płeć: Mężczyzna

Re: Scam

Nieprzeczytany postautor: cela » 2013-04-30, 08:24

Internet jest tylko, albo aż narzędziem w rękach ludzi. W tym nieuczciwych, oszustów, czy większych przestępców b)
Pozdrawiam Wszystkich bardzo serdecznie !!!!!!!
Awatar użytkownika
cela
wapniak
 
Posty: 5634
Rejestracja: 2008-04-16, 18:30
Lokalizacja: Liverpool
Płeć: Kobieta

Re: Scam

Nieprzeczytany postautor: Leszek1758 » 2013-04-30, 19:11

tak jest narzędziem dla nas też ale jest faktem , że są grupy ludzi wykorzystujący to narzędzie w niecnych celach - czujność i rozwaga
Leszek1758
wapniak
 
Posty: 66
Rejestracja: 2013-04-25, 11:10
Lokalizacja: Bydgoszcz
Płeć: Mężczyzna

Re: Scam

Nieprzeczytany postautor: cela » 2013-04-30, 19:44

czujność i rozwaga - czyli tak, jak i w realu :cfa:
Pozdrawiam Wszystkich bardzo serdecznie !!!!!!!
Awatar użytkownika
cela
wapniak
 
Posty: 5634
Rejestracja: 2008-04-16, 18:30
Lokalizacja: Liverpool
Płeć: Kobieta

Re: Scam

Nieprzeczytany postautor: Leszek1758 » 2013-05-01, 21:57

dokładnie - czas tu spędzony to też część naszego życia realnego mimo , że w necie - każdy z nas przecież istnieje
Leszek1758
wapniak
 
Posty: 66
Rejestracja: 2013-04-25, 11:10
Lokalizacja: Bydgoszcz
Płeć: Mężczyzna


Wróć do Na poważnie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości

cron