Fantastyka - ktoś czyta?

Wszystko ze świata książek

Fantastyka - ktoś czyta?

Nieprzeczytany postautor: fenrill » 2009-03-25, 21:45

11. W odrobinkę starszych kręgach książki z gatunku fantastyki chyba nie są tak popularne jak wśród młodzieży. Mimo to, chciałbym spytać czy komuś zdarza się sięgnąć po fantasty lub science-fiction, bo sam osobiście bardzo lubię takie mocno fikcyjne historie. Dla laików pozwolę sobie wyjaśnić, że książki fantastyczne dzielimy głównie na wspomniane fantasty oraz science-fiction. Fantasy to książki czerpiące garściami z twórczości Tolkiena czyli mamy tam zazwyczaj elfy, krasnoludy, miecze, łuki, ogólnie światy stylizowane na średniowiecze i ograniczone wyłącznie fantazją autora. Drugi nurt to science-fiction czyli futurystyczne wizje z nowoczesnym sprzętem i kosmosem w tle. Dobrze wiem, że dla takie klimaty wydają się dziecinne i niepoważne. Myślę jednak, że takie opinie wynikają po prostu z nieznajomości krytykowanej literatury oraz braku pewnego, hm polotu i umiejętności wyluzowania się.. Nie wiem jak to dokładnie określić, ale chodzi o to, że po prostu niektórzy potrafią odlecieć i zatracić się w wyimaginowanym świecie, a inni twardo stąpają po ziemi i nie dają się porwać niczemu, co w jakikolwiek sposób odstępuje od normy. Mówi się też, że książki fantastyczne to świetna rozrywka dla ludzi odizolowanych i mających problemy z nawiązaniem kontaktu z otoczeniem, ale ja na pewno do takowych się nie zaliczam, więc tworzenie takich zasad uważam za niesprawiedliwe. Ostatnio głośno było o ,,Wiedźminie” z racji powstałej gry komputerowej na motywach książki Andrzeja Sapkowskiego. Dzieło polskiego pisarza i pasjonata historii zostało docenione nie tylko w naszym kraju, a proszę uwierzyć, że wątki akcji i walki to nie jedyne zalety tej powieści. Sapkowskie przede wszystkim świetnie operuje aluzjami historycznymi i tworzy całkiem alternatywną rzeczywistość, która ma zadziwiająco problemy do naszej. Być może literatura fantastyczna to wcale nie tak niepoważna twórczość jak mogłoby się wydawać. Oczywiście najlepszym sposobem, aby się o tym przekonać jest sięgnięcie po takie książki i zobaczenie na własnej skórze czy warto je czytać.
www.kornels.com (copywriting: treści www, artykuły tematyczne, opisy produktów, oferty reklamowe, presell pages - teksty, które przyciągają!)
www.infernalreality.pl (strona ambitnego zespołu game-developerskiego)
fenrill
wapniak
 
Posty: 12
Rejestracja: 2009-03-07, 15:34

Nieprzeczytany postautor: cela » 2009-03-25, 23:04

czy czytam? już nie, chociaż właściwie uzmysłowiłeś mi, że powinnam wrócić do zaczytywania się s-f. Właśnie s-f, a nie fantasy. No cóż, ten ostatni gatunek jest mi zupełnie obcy. Kiedyś przeczytałam wszystkie pozycje z s-f w mojej gminnej biblioteki :jupii: Wypożyczałam po prostu książkę za książką. Były wspaniałe i muszę do nich wrócić :k: Dzięki za przypomnienie :u:
Pozdrawiam Wszystkich bardzo serdecznie !!!!!!!
Awatar użytkownika
cela
wapniak
 
Posty: 5634
Rejestracja: 2008-04-16, 18:30
Lokalizacja: Liverpool
Płeć: Kobieta

Nieprzeczytany postautor: Grazia.K » 2009-03-25, 23:19

a ja lubie fantasy...typu"Wladca pierscienia".....czasami milo sie oderwac od przyziemnych spraw i wejsc w swiat fantazji :jupii: :jupii: ale tez nie dlatego ,ze jestem odludkiem....wrecz przeciwnie ,lecz by pobyc w innym otoczeniu ;)
Awatar użytkownika
Grazia.K
wapniak
 
Posty: 13710
Rejestracja: 2007-05-17, 19:59
Lokalizacja: Londyn

Nieprzeczytany postautor: annab » 2009-03-25, 23:19

ktoś czyta - pisałam o tym
i fantasty i science-fiction- chociaż ostatnio wolę to pierwsze
Jaki dzień w moim życiu był najpiękniejszy?? To nie był dzień, to była noc.
Awatar użytkownika
annab
wapniak
 
Posty: 10915
Rejestracja: 2007-10-17, 18:34
Lokalizacja: Łódź

Nieprzeczytany postautor: Grazia.K » 2009-03-25, 23:21

;) :C:
Awatar użytkownika
Grazia.K
wapniak
 
Posty: 13710
Rejestracja: 2007-05-17, 19:59
Lokalizacja: Londyn

Nieprzeczytany postautor: annab » 2009-03-25, 23:25

zawsze ciekawsza książkowa rzeczywistość niż gospodarka i polityka naszego państwa :-P
Jaki dzień w moim życiu był najpiękniejszy?? To nie był dzień, to była noc.
Awatar użytkownika
annab
wapniak
 
Posty: 10915
Rejestracja: 2007-10-17, 18:34
Lokalizacja: Łódź

Nieprzeczytany postautor: jo-anna » 2009-03-26, 18:33

A ja ostatnio lubię książki katastroficzno-naukowe typu "Trójkąt Bermudzki" , "Atlantyda" itp.
Lubię też typowo katastroficzne jak wypadki samolotowe, powodzie, huragany.
spokoju, radości
uśmiechu, miłości
i aby codziennie z rana
była przy tobie
osoba kochana
Awatar użytkownika
jo-anna
wapniak
 
Posty: 240
Rejestracja: 2007-06-16, 17:55

Nieprzeczytany postautor: vicky » 2009-03-27, 15:08

Ja czytałam onegdaj fantastykę:) Zapraszam na stronę www.star-wars.com.pl - kiedys byłam wielka fanką Star Wars:D To były czasy....
Albo chodź przytul mnie albo odejdź i przebacz...
vicky
wapniak
 
Posty: 377
Rejestracja: 2009-03-27, 07:59

Nieprzeczytany postautor: kasta » 2009-03-27, 16:10

czytam :-D polecam Philipiuka..niezla zabawa ;) ....zreszta sapkowskego,tez....zarowno s-f jak i fantasy :-D
Awatar użytkownika
kasta
wapniak
 
Posty: 11240
Rejestracja: 2007-05-25, 00:33
Lokalizacja: zielona Wyspa

Nieprzeczytany postautor: wapniaczek » 2009-03-27, 16:14

Ja nie przepadam za fantastyką.
Kiedyś planowałem Władcę Pierścieni, bo to chyba fantastyka, ale jakoś czasu nie było.
Awatar użytkownika
wapniaczek
wapniak
 
Posty: 303
Rejestracja: 2009-03-26, 21:38

Nieprzeczytany postautor: kasta » 2009-03-27, 16:22

polecam-nawet ze wzgledu na ciekawe ujecie ukazanej rzeczywistosci-doskonale polaczenie swiata realnego z mitologia/jakkolwiek nazywa sie mistyczna tesknote duszy :-D ;) /
Tolken spedil okolo 10 lat na napisanie tej ksiazki-wlasciwie jest to filzofia a nie bajka o walce dobra ze zlem....... :k: naprawde polecam......
jestem fanka :jupii: :-P
s-f tez lubie,wlasciwie w temacie/ksiazki do ktorych ..../bajki robotow Lema-polecam :u:
Awatar użytkownika
kasta
wapniak
 
Posty: 11240
Rejestracja: 2007-05-25, 00:33
Lokalizacja: zielona Wyspa

Nieprzeczytany postautor: vicky » 2009-03-27, 17:38

za Władcą Pierścieni też nie przepadam, ale Lem fajnie pisze:)
Albo chodź przytul mnie albo odejdź i przebacz...
vicky
wapniak
 
Posty: 377
Rejestracja: 2009-03-27, 07:59

Nieprzeczytany postautor: annab » 2009-03-27, 21:30

ostatnio czytałam - trzy tomy serii"Temeraire"to przygódy pewnego smoka
fantasy czy powieść historyczna
do wojen napoleońskich wprowadzono smoki - ciekawe pokazanie historii
Jaki dzień w moim życiu był najpiękniejszy?? To nie był dzień, to była noc.
Awatar użytkownika
annab
wapniak
 
Posty: 10915
Rejestracja: 2007-10-17, 18:34
Lokalizacja: Łódź

Nieprzeczytany postautor: Grazia.K » 2009-03-27, 21:55

a ja uwielbiam "Wladce pierscieni" natomiast "Gwiezdne wojny"...hm....nie dla mnie..
ile osob tyle gustow :C:
Awatar użytkownika
Grazia.K
wapniak
 
Posty: 13710
Rejestracja: 2007-05-17, 19:59
Lokalizacja: Londyn

Nieprzeczytany postautor: annab » 2009-03-27, 22:00

a ja wolę Diunę - choć lata już jej nie czytałam
choć ostatnio czytam gwiezdne wojny - przecież to taki piękny serial prawie brazylijski :-D
Jaki dzień w moim życiu był najpiękniejszy?? To nie był dzień, to była noc.
Awatar użytkownika
annab
wapniak
 
Posty: 10915
Rejestracja: 2007-10-17, 18:34
Lokalizacja: Łódź

Następna

Wróć do Książki

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości

cron